Jdi na obsah Jdi na menu
 


Na palubu, na palubu vy suchozemské krysy…

Piráti z Karibu jsou oním typem filmu, při kterém si vzpomenete na dobu, když jste si hráli na piráty (i když, dnes se spíš hraje na Power Rangers a Pokémony) a zalitujete toho, že největší dobrodružství vašeho života je to, že vám zapadl ovladač na televizi za gauč.

Tituly s tématikou pirátství byly v minulosti velmi oblíbené, ale postupem času se jich natáčelo méně a méně, a jakékoliv pokusy o jejich resuscitaci nebyly příliš úspěšné. Například velkolepá podívaná Ostrov hrdlořezů s Geenou Davis v hlavní roli, se i přes svou nespornou kvalitu, neuchytila a neslavila takový úspěch, jaký se očekával (a jaký by si zasloužila).

Ale máme tu nového horkého favorita, který vesele mává černou vlajkou s lebkou a překříženými hnáty – Piráty z Karibiku: Cursed-361">Prokletí Černé perly jsou tady…

Na rovinu, Piráti z Karibiku mají vše, co by takový správný pirátský film měl mít – sympatické hlavní hrdiny, svůdnou dívku v nesnázích (i když není zase tak bezbranná, jak na první pohled vypadá), mocného protivníka, kterého není jen tak jednoduché zabít, tajemnou jeskyni plnou zlata, trošku nezbytného rumu, ale navíc také nevtíravý humor. A to vše poslepované do kompaktní mozaiky, která nepůsobí chaoticky.

Když je krásná guvernérova dcera Elizabeth unesena kapitánem Černé perly Barbossou, její tajný ctitel kovář William Turner je rozhodnut vysvobodit jí za každou cenu. I za tu, že se spojí s Jackem Sparrowem, pirátem, který má s Barbossou také nevyřízené účty.

Tato nesourodá dvojice ukradne nejrychlejší loď flotily Interceptor a plná elánu (a Jack i alkoholu) se vrhá pronásledovat únosce, svůdné Elizabeth. Jenže, i kapitán Barbossa má pár překvapení v rukávu, například to, že on i jeho posádka jsou postiženi krutou kletbou, která jim sice darovala nesmrtelnost, ale na druhou stranu je zbavila schopnosti cokoliv cítit. To se na první pohled zdá jako výhoda, ale po nějakém čase vám začne lézt na nervy, že máte stejný (ne)požitek z jablka, pečeně, rumu nebo krásné dívky.

A teď už budete přes dvě hodiny sledovat jak se Will a Jack nejdříve snaží zachránit Elizabeth, poté, Elizabeth Willa atd. atd. atd. atd., jednoduše i přes netradiční délku se nebudete nudit.

Samozřejmě se dočkáte i soubojů lodí, muže proti muži (nemrtvému), které jsou choreograficky dobře zvládnuté, trikově na úrovni, a díky kvalitnímu dynamickému střihu jim nechybí akční náboj.

Přesto zůstávají největším kladem herecké výkony, a především pak to, co předvádí Johny Depp, který je (jako ve většině filmů) skvělý. V jeho podání se Jack Sparrow stává více méně komickou postavou a vdechuje Pirátům z Karibiku humorský aspekt. Příjemný je i Orlando Bloom jako William Turner, který touto rolí svou pozici idolu teenagerovských dívek upevňuje, ale také ukazuje, že kromě přitažlivého vzhledu disponuje i nesporným hereckým talentem. A když jsem u toho přitažlivého vzhledu, tak Keira Knightley je, jak to jinak říct, k „sežrání“. I pro ní platí, že nespoléhá jen na fyzickou krásu, ale i její hraní si zaslouží pozornost.

Důležité jsou samozřejmě i vizuální efekty. A ani tady nemám výhrad. Armáda nemrtvých se hýbe jako…“živá“, její pohyby jsou plynulé a nepůsobí, skoro vůbec, počítačově.

Myslím, že jako oživení pirátského tématu jsou Piráti z Karibiku skvělí. Možná nespustí tsunami, ale pořádné vlnobití rozhodně vyvolají…

Tak dámy a pánové, vytáhněte šátek po babičce, vytaste kuchyňský nůž, oko si přelepte náplastí a svou uřvanou andulku si posaďte na rameno, je čas vzkřísit zašlou slávu pirátů. Zvedněte kotvy nebo chcete na gauči shnít navždy…

 

obal

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář