Jdi na obsah Jdi na menu
 


EA Sports se během letošního roku rozhodli pro dost razantních změn. Teď tedy nemáme zrovna na mysli co se týká vylepšování svých sportovních sérií, ale naopak jejich zkrouhnutí. Na počítačích, platformě doslova prolezlé pirátstvím, už některé z nich nebudou vydávat. Prozatím to byl americký fotbal a basketbalová série NBA. Patrně již příští rok se na PCčkách asi nedočkáme ani NHL, což nás hodně mrzí. Ale uvidíme, třeba si to v Electronic Arts nakonec rozmyslí. Každopádně FIFA by zmizet neměla. Od letošního ročníku jsme neměli nijak zvlášť vysoké očekávání a hned takhle z úvodu vám můžeme prozradit, že jsme nakonec byli docela překvapeni. A stále jsme. Inu, recenzovat každý rok tu samou hru
jen s minimem novinek, už je nuda a opravdu není pak do článku co psát. Ale letošní ročník je skutečně jiný a chceme se s vámi podělit o plno nových zážitků a veskrze pozitivních dojmů. Tak se nezdržujme a pojďme na to.

 

 

 

Hned po spuštění nás uvítalo kompletně předělané menu. Musíme uznat, že tentokrát už o poznání přehlednější, vkusnější a modernější. A co na nás čeká? Kromě obyčejné rychlé hry je tady několik rozdílných módů. Klasická sezóna, trenérský režim, turnaje, trénování i nejzajímavější z nich - sezóna Be A Pro. V ní si založíte vlastního hráče, pojmenujete ho, vymodelujete po vizuální stránce, stanovíte herní pozici a pak už hurá přidat ho do svého vybraného manšaftu. Rozhodně ho musíte dát do základní sestavy, protože právě za vašeho svěřence pak hrajete všechny zápasy. Tedy žádné přepínání mezi více hráči, prostě běháte stále jen s ním. Samozřejmě si lze kdykoli zažádat o přihrávku a také můžete klidně celý zápas běhat z obrany do útoku, svojí výdrží to zvládne. Jde asi o největší zábavu a nový rozměr, kdy všechno vidíte stejně, jako kdybyste opravdu v týmu hráli. Dokonce i pohled kamery je jiný, jak vidíte na okolních obrázcích. Dalo by se říci z pohledu třetí osoby, což přináší taktéž nový rozměr.

 

 

Celkově za kameru můžeme chválit, protože neustále zároveň vidíte svého hráče, ale máte i přehled o dění okolo míče. Důležité je i jeho zlepšování. To probíhá jednoduše získáváním zkušeností (za plnění úkolů, např. 40 krát za zápas si požádat o míč, nahrát spoluhráči na gól, maximálně šestkrát faulovat, apod.). Za jejich plnění tedy dostanete bodíky a po nasbírání určité hranice postoupíte na vyšší úroveň a můžete si vylepšit některé herní vlastnosti. Skutečně zajímavý a chytlavý herní režim.

 

 

Tolik k herním módům, nyní se zaměřme na další významnou novinku. Pro nás nakonec vůbec nejpříjemnější. Tou je kupodivu ovládání, které bylo tentokrát skutečně optimalizované na míru počítačům. Klávesnici totiž nově využíváte pouze k běhání s hráčem. Levou rukou a běžnými tlačítky WASD se pohybujete, mezerníkem sprintujete a všechno ostatní už děláte jen pomocí myši. Ano, slyšíte správně. Tato představa nás docela hodně hrozila, ale ve finále celý systém funguje naprosto úžasně a takřka bezchybně. Pomocí levého tlačítka na myši přihráváte (krátký klik je přihrávka po zemi, dlouhý vzduchem) a pravým střílíte (délka podržení opět rozhoduje o síle). V obraně to funguje hodně podobně, kdy levým oberete protihráče o míč a pravým děláte skluzy. Prostřední tlačítko a kolečko pak slouží k přepínání hráčů a dělání různých parádiček. Opravdu se to těžce popisuje, ale vězte, že v praxi funguje práce s myší na jedničku. Navíc jsme si na ni zvykli téměř okamžitě. Dříve jsme hned při hraní sportovních her sahali po gamepadu, ale mě osobně právě myš sedí o hodně více. Bravo, tohle se tvůrcům skutečně povedlo!

 

 

Širší možnosti se nabízejí i v oblasti taktiky jednotlivých mužstev. Každý manšaft by již měl obsahovat vytvořenou taktiku a strategii z reálných předloh, což je velká výhoda a opět to přidává na reálnosti. Na druhou stranu pořád nazýváme FIFU 09 spíše arkádou nebo simulací. Chování míče včetně fyziky pořád není úplně košér a v konkurenčním PES se prostě chová lépe. Stejně tak hráči ovládaní počítačem více fotbalově přemýšlejí.

 

 

Už před dlouhou dobou jsme byli docela rozčarování, že majitelé next-gen konzolí se dočkali úplně nové moderní verze FIFY. A na PC stále nic. A i letos se v základu jedná o klasickou „starou" verzi, ovšem postupně sem pronikají i některé vizuální prvky z přeci jen hezčích konzolových verzí. Stejná má být údajně většina grafických modelů, tvůrci zmiňují hlavně 3D trávu. Ale třeba zpracování diváků se nikam neposunulo, škoda. My jsme tedy z grafiky nebyli nijak zvlášť překvapeni, ale koukat se na to dá hezky. Hráči v letošním ročníku opět získali trošku reálnější vzhled a hlavně animace. Dokonce i umělá inteligence opět zaznamenala určitý pokrok, za což jsme vděční. Nakonec však musíme právě vizuální stránku označit jako vůbec největší mínus a celý prožitek docela strhává. Samozřejmě je to kvůli tomu, aby byla hra přístupnější pro větší část hráčů (díky nízkým hardwarovým požadavkům), ale my bychom si zkrátka chtěli hlavně užít co nejhezčí zpracování. V tomto směru je určitě letošní PES vepředu. Na druhou stranu, když to porovnáme s letošním UEFA Euro 2008, posun tady skutečně je patrný na první pohled.

 

 

Už se stalo vcelku tradicí, že v tuzemsku vychází NHL i FIFA v kompletní počeštěné verzi. Letos dokonce poprvé i na konzolích, kde vůbec nejsou lokalizované hry zvykem. A jak to dopadlo tentokrát? Mám pocit, že snad úplně stejně jako vloni. Texty jsou opět přeloženy kvalitně a nemáme k nim téměř žádné výhrady. Horší už je to se zvukem, resp. komentářem zápasů. Opět se do této role dostal Jaroslav Bosák se svým kolegou Petrem Svěceným. Na první pohled (nebo spíše poslech) vypadá namluvení profesionálně, Jardu Bosáka mám opravdu hodně rád, a proto jsem se i některým jeho hláškám skutečně zasmál. Ale po několika odehraných zápasech vám začnou lézt na nervy, opakují se a občas né tak docela odpovídají skutečnému dění na trávníku. Nedalo se nic dělat a nakonec jsem je musel vypnout. Jak si můžete všimnout, letošním evropským mužem FIFA 09, který je zároveň i na oficiálních krabicích, se stal Petr Čech, což je nám vcelku milé.

 

 

Další velký krok udělali tvůrci v oblasti online propojení se zbytkem světa. Tvůrcům snad konečně došlo, že právě v internetu se skrývá obrovský potenciál i pro sportovní fotbalovou hru. A tak kromě mnoha online módů, jimž dominuje Be A Pro: Online 10 vs 10, jsme se dočkali i několika dalších featurek. Do hry se vám například načítá různé aktuální fotbalové zpravodajství. Nejzajímavější se nám však zdá hodně vyzdvihovaný Adidas Live Season. Skrz tuto zabudovanou službu se přímo do FIFY 09 načítají z internetu data o aktuální formě hráčů. A právě to se pak skutečně odráží i na jejich výsledcích při hře virtuální. Bohužel chtělo by to, aby se o Live Season tvůrci více starali a častěji ho aktualizovali. Většina hráčů totiž nemá nikdy nastavený speciální stav, takže to vlastně ve finále až natolik nefunguje. Doufejme, že se to snad časem zlepší, i když právě nyní těsně po vydání bychom čekali, že se s tím budou chtít vytáhnout. Škoda, že zdarma dostanete pouze jednu ligu a za další už si musíte platit.

 

 

A jsme u konce. Řekl jsem to v podstatě již na začátku, že z nové FIFY 09 jsem nadšený a byl jsem mile překvapen. Po pravdě řečeno nečekal jsem, že snad vůbec ještě někdy budu psát recenzi na nový ročník sportu od EA a budu spokojený. Novinek se nám sešlo docela hodně a konečně už nejde jen o nějaké kosmetické mouchy. Zajímavé, dobře zpracované a zábavné módy, vylepšení vizuální stránky, širší online podpora, výtečné ovládání pomocí klávesnice a myši zároveň. Zkrátka prakticky samé plusy, takže vám musí být jasné, že hodnocení bude tentokrát docela hodně vysoké. Na druhou stranu stále se bavíme „pouze" o novinkách a vylepšeních a my bychom už čekali nějakou skutečnou revoluci. A této počítačové verzi taktéž musíme vytknout dnes již zastaralý engine a nijak dokonalou grafickou stránku, byť prošla taktéž určitým zlepšením. Suma sumárum letošnímu fotbálku od EA Sports udělujeme nadprůměrných 82%. Rozhodně stojí za vyzkoušení. A my už se teď těšíme na konkurenční ProEvolution Soccer 09, který taktéž zanedlouho vychází. Kdo vyhraje v tvrdém boji tentokrát?

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář